Jak zmieniają się oczekiwania najemców

W ostatnich latach inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe to w opinii wielu Polaków opłacalna forma zamrożenia kapitału i czerpania z niego zysków. Zwłaszcza, że w miastach powstaje coraz większa ilość nowoczesnych osiedli, przeznaczonych głównie dla młodych rodzin czy singli. Dwu- lub trzypokojowe mieszkania z metrażem około 40-50 metrów kwadratowych królują zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Czy opłaca się kupno mieszkań pod wynajem i czego oczekuje w dzisiejszych czasach najemca? Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują mieszkania na rynku pierwotnym. Ma to związek ze wzrostem zamożności statystycznego Kowalskiego, inwestycjami na rynku nieruchomości oraz wszelkimi dofinansowaniami, oferowanymi przez państwo. Dodatkowo, czynsze w naszym kraju wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, dlatego coraz większa ilość rodzin decyduje się na zaciągnięcie kredytu, by uniknąć cen wynajmu. Taka sytuacja spowodowała, że popyt na wynajmowanie mieszkania zmniejszył się, a co za tym idzie – Polacy, mając większy wybór i zarobki, mają również wyższe oczekiwania. Cena i lokalizacja przestały być jedyny wyznacznikami, a posiadacze mieszkań w poniemieckich kamienicach muszą się nieźle natrudzić by wynajem był dla nich opłacalny.

Statystyczny najemca coraz częściej decyduje się na zamieszkanie na większych osiedlach, poza ścisłym centrum, a od lokalizacji oczekuje głównie dobrego transportu publicznego. Ważnymi aspektami stały się design, ciekawe wnętrza, rozwiązania technologiczne nieruchomości i jego ekologiczność. Potencjalni najemcy zwracają również uwagę na oferowane wyposażenie i powierzchnie łatwe do urządzenia. Liczy się też zagospodarowanie części wspólnych budynku i bezpośredniej okolicy. Ludzie coraz częściej doceniają naturę i oczekują chociaż odrobiny zieleni w postaci parków, placów zabaw, wybiegów dla psów itp. Podobnie sprawa wygląda z najemcami powierzchni biurowych. Biurowce to już nie tylko centrum, ale też dalsze części miasta. Ważne jest by budynek odzwierciedlał charakter przedsiębiorstwa, wyglądał profesjonalnie i nowocześnie.

Podsumowując, przy kupnie powierzchni pod wynajem nie warto już skupiać się tylko i wyłącznie na bliskości centrum. Taka lokalizacja zadowoli w większości studentów, których, jako lokatorów, charakteryzuje wysoka rotacja. Mieszkania, które warto kupować, to te na nowopowstających osiedlach w spokojnej, zazielenionej okolicy. Z kolei jeżeli posiadamy już własną nieruchomość to warto zadbać, by spełniała ona, chociaż częściowo, kryteria, którymi kierują się teraz konsumenci na rynku. W przeciwnym razie za kilkadziesiąt lat posiadanie jej może stać się nierentowne. Przy dynamicznie rozwijającym się rynku zawsze jest ktoś, kto straci, ale warto także spojrzeć na to, ile można zyskać. Inwestycje w nieruchomości przyciągają nowych mieszkańców, napędzają dalszy rozwój i wzbogacają miasta. Jest to o tyle dobra sytuacja, że prywatni właściciele nieruchomości mieszkalnych przeznaczają coraz większe środki na modernizację, by nie stracić lokatorów.

Jeżeli stawiane jest nowoczesne osiedle, automatycznie podnosi on oczekiwany standard całej okolicy. W tym przypadku sprawdza się sformułowanie, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo.