Geograficzne ukształtowanie Ameryki Południowej

Ameryka Południowa na północnym zachodzie jest ograniczona przez Przesmyk Darien lub przez Kanał Panamski, który przecina w poprzek Przesmyk Panamski. Prawie cały kontynent znajduje się na płycie południowoamerykańskiej.

Trójkątny kształt kontynentu Ameryki Południowej sprawia, że ma ona najkrótszą linię brzegową spośród wszystkich kontynentów. Do Ameryki Południowej zalicza się również pobliskie wyspy: Kraje wyspowe oraz terytoria zamorskie Karaibów są zaliczane natomiast do części regionu Ameryki Północnej.

Inne wyspy, które są zaliczane do Ameryki Południowej to Wyspy Galapagos, które należą do Ekwadoru, Wyspa Wielkanocna, wyspa Robinson Crusoe oraz archipelag Chiloe należący do Chile. Na Oceanie Atlantyckim Brazylia posiada natomiast Fernando de Noronha, Trindade i Martim Vaz oraz Wyspy Świętego Piotra i Pawła.

W Ameryce Południowej znajduje się najwyższy wodospad świata, czyli Salto del Angel w Wenezueli, rzeka o największym średnim przepływie, czyli Amazonka, najdłuższy łańcuch górski – Andy oraz najsuchsze miejsce na Ziemi – Pustynia Atacama.

linie lotnicze do usa Kolonie i obozy zimowe 2020
amhcoaching.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.